Kategoriler
Spor

Akıllı Lens Nedir, Akıllı Mercek Nedir Akıllı Mercekler

Son yıllarda katarakt cerrahisi tedavisinde gündeme gelen ‘Akıllı Lens’ uygulaması hakkında Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Muhsin Altunsoy bilgilendirdi.

Akıllı Mercek Nedir?

Akıllı mercek günümüzde katarakt ameliyatı sonrası uzak, yakın hem de ara mesafede gözlüksüz görebilmeyi sağlayan göz içi merceklere verilen isimdir.

Katarakt ameliyatında ya da göz içi lense yapılan cerrahiler sonrası doğal lensin fonksiyonunu görmek için göz içine suni mercek takılır. Bu merceklerle mümkün olduğunca uzak görmenin gözlüksüz olması amaçlanır. Standart bir mercekle uzak ya da yakında gözlüksüz olunabilecekken, akıllı merceklerde hem uzak hem de yakın mesafenin gözlüksüz olarak iyi görülmesi mümkün olabilmektedir.

Uzak yakın mercekler son 20 yıldır kullanımda olmasına rağmen özellikle son 5 yılda Trifokal ya da 3 odaklı denilen lenslerin uzak, yakın ve bilgisayar mesafesini kapsamasıyla kullanım oranı arttı. Özellikle masa başında çalışan, gözlük kullanımının kısıtlamalarını yaşamak istemeyen grupta ciddi bir açığı giderdi.

Trifokal lensler gözlükten tamamen kurtulmayı sağlar mı?

Büyük oranda evet. Küçük bir grupta hedeflenen değerlerden sapma olabilir. Ameliyat geçirenlerin genelinde gündelik hayatı idame edecek yeterli gözlüksüz görüş sağlanabilmektedir

Bu mercekler sadece kataraktı olan kişiler için mi uygundur?

Trifokal, 3 odaklı lenslerin gelişmesiyle birlikte kataraktı olmayan özellikle 50 yaş üstü hipermetrop bireylerde gözlük kullanımını bitirmek ya da en aza indirmek için bu tarz merceklerin kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır

Trifokal merceklerle astigmat da giderilebilir mi?

Ameliyat öncesi yapılan tetkiklerde kişinin Korneal astigmatı varsa ve buna bağlı ameliyat sonrası, astigmat değer olacaksa, bu durum astigmat düzeltici Trifokal mercekler ile düzeltilebilir

Daha önce ameliyat olmuş, standart göz içi merceği takılmış kişilere trifokal mercek takılabilir mi?

Bu kişilerin göz yapısı uygunsa ve özellikle belirgin bir numara sapması varsa, 3 odaklı lensler ek olarak yerleştirilerek hem numara düşürülmüş hem de farklı mesafeleri görebilmeleri sağlanmış olur

Trifokal Mercekler Kime Önerilmez?

Diyabet hastalarında, belirgin sarı nokta hastalığı olanlarda, göz içi lensin merkezi olmadığı durumlarda bu tarz mercekler önerilmez. (BSHA –  Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kategoriler
Spor

 Genç Yüzücüler Gaziantep’te Hastanelik Oldu !  Gıda Zehirlenmesi

Gaziantep’te düzenlenen Türkiye Turkcell Uzun Kulvar Küçükler Bireysel Yüzme Şampiyonasına katılan sporculardan 60’ı besin zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Sporcuların havuzundan alınan su örneği ve otelde çıkan yemeklerden alınan gıda örnekleri laboratuvara gönderildi. 

Türkiye Yüzme Federasyonu kontrolünde Gaziantep’te 9-11 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Türkiye Turkcell Uzun Kulvar Küçükler Bireysel Yüzme Şampiyonası genç yüzücüler ve aileleri için kabusa döndü. Şampiyonanın son gününde karın ağrısı, kusma şikayetiyle uyanan 100’e yakın sporcu acil hastaneye kaldırıldı. İldeki Özel Tam-Med Hastanesine kaldırılan öğrenciler için hemen tedavi başlandı. Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na konuşan Özel Tam Med Hastanesi yetkilileri, “Sporcularımızın ciddi bir durumları yok. Serumları takıldı, tedavileri yapıldı, şu an rahatladılar” dedi.

Otel Yetkilileri Konuştu

Sporcuların büyük bölümünün kaldığı kent merkezindeki otelin yetkilileri ise, “Şu an gıda zehirlenmesi olup olmadığı belli değil. Otelimizdeki yemekler analize gitti. Sporcuların kaldığı diğer otellerde de benzer sorun yaşandı. Sulardan da numune alındığını öğrendik” şeklinde konuştu.

Havuz Suyu ve Yemek Tahlile Gönderildi

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından sporcuların antreman yaptıkları havuzdan su örneği, kaldıkları otelden de gıda örnekleri alındığı ve tahlile gönderildiği öğrenildi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  

Kaynak: BSHA (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kategoriler
Spor

Sıra İzmirspor’da

İzmir ve Türk futbolunun köklü camialarından İzmirspor, 9 Haziran’da başlayacak BAL sezonu öncesi yeni bir oluşumla vitrine çıkıyor. İzmirspor Futbol Şube Başkanı Fırat Özefe, İzmirspor’un küllerinden doğacağını belirtti,“Sıra Bizde” sloganıyla çıktıkları yolda, “1923 ruhuyla, 2023 vizyonuyla meşaleyi yakıyoruz. Cumhuriyetimizle yaşıt kulübümüz 100. yılda bambaşka bir kimlikte olacak” dedi.

İzmir futbolu şaha kalktı

“İzmir futbolu pandemi döneminde adeta şaha kalktı” diyen Özefe, “Önce İzmir’in iki güzide kulübü Altay ve Altınordu Play Off finalinde karşı karşıya geldiler ve bu karşılaşma sonucunda Altay’ı Göztepe’nin yanına Süper Lig’e uğurladık. Bizim ülkemizde ikincilikler kutlanmıyor ancak ben Altınordu’yu özkaynaklarıyla vermiş olduğu kıyasıya mücadeleden dolayı hem tebrik ediyor hem de alkışlıyorum. Yıllardır alt liglerden kurtulmaya çalışan Bucaspor da bu sezon yüzümüzü güldüren bir diğer kulübümüz. 3.ligde Play Off şampiyonluğu yaşayarak kendilerini Misli.com 2. Lig’e attılar ve dipten gelen dalga gücüyle Süper lige kadar uzanacakları bir yolda olduklarını düşünüyorum. Belki de bu İzmir futbolunun bir başkaldırısıdır. İşte bu yüzden, biz de “Sıra bizde” sloganıyla yola çıktık. 11 yıldır profesyonel liglere olan özlemimizin ve hayallerimizin gerçekleşmesi için, “Sıra bizde” diyoruz. 9 Haziran’da başlayacak olan 7 maçlık serüvende 3. Lig’e çıkmak için yeni bir oluşum içerisine girdik” şeklinde konuştu.

Hedef profesyonel liglere dönmek

Özefe, “İzmirspor’un marka değerini yükseltmek, kulübü çağdaş, bilimsel ve katılımcı bir anlayışla yöneterek sportif, idari ve sosyal alanda ülkemizin önde gelen yarışmacı spor kulüplerinden biri haline getirmek, uluslararası standartlarda olabilecek şehir merkezinde ama doğayla iç içe olan mevcut tesislerimizi restore ederek, yenilerini kulübümüze kazandırmak, şanlı mazimize yakışmayan liglerden yarışmacı takımlarımızı kurtarmak, özellikle lokomotif olan futbol takımını yeniden profesyonel liglere döndürmek için var gücümüzle çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Kurumsallık ilk sırada

Projelerinin olmazsa olmazlarından kurumsallaşma hakkında bilgi veren Fırat Özefe, “Gayemiz, kulübümüzü eski güzel günlerine döndürebilmek. Bunun için de projelerimizin arasında kurumsallaşmayı ilk sıraya aldık. Çağın gereklerine ve bilimsel disiplinlere uygun çalışmaları yapmak adına güzel planlarımız var ve kalıcı bir şekilde hayata geçireceğimize inanıyorum. Bir diğer önemli husus olarak değerlerimize ve geçmişimize sahip çıkmak da yine olmazsa olmazlarımız arasında yer alıyor. İzmirspor, adını kentinden almakla birlikte tıpkı Göztepe, Altay, Karşıyaka, Altınordu ve Bucaspor gibi aynı yıllarda semt kültürüyle kurulmuş bir kulüptür. Kulüple özdeşleşmiş olan Eşrefpaşa semtinin Altınay ve bugünkü kulüp binasının da olduğu Hatay semtinin Sakarya takımlarının birleşmesiyle kurulduğunu düşündüğümüzde ve buna futbolda semt kültürünün ne denli önemli olduğu ve oradan çıkarak genele yayılan yapıların yaşatılması gerekliliğini de eklediğimizde, Kulüp olarak doğduğu semtin değerlerini temsil etme misyonumuzu da taşıdığımızı belirtmek istiyorum. Bugün ülke futboluna yön veren İstanbul ‘un 3 büyüklerinin de benzer semt kulüpleri olarak doğduğunu unutmamak gerekir. Bu açıdan İstanbul ve İzmir, Londra futbol kültürüne çok benzemektedir” diye konuştu. Salon sporlarında da iddialı takımlar kuracaklarını, voleybol başta olmak üzere atılıma geçeceklerini kaydeden Özefe, “Şubelerimiz finansını kendi sağlayacak, sponsorluklar ve reklam gelirleri başta olmak üzere kümülatif ekonomi yapısıyla iddialı yarışmacı takımlar oluşturulacak” dedi. Özefe, “Tesislerin verimli kullanımı ve yeni tesisler kazanmak, spor okullarının canlandırılması, altyapı devrimi, tüm branşlarda var olma, taraftarla bütünleşme ve sosyal projeleri de en kısa zamanda hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

“3. Lig’e çıkacak güçteyiz”

“İzmirspor’da her zaman dile getirilen temel sorun geri dönüyoruz hareketinin ne zaman başlayacağıydı” diyen Özefe, “Göztepe’nin, Altay’ın, Bucaspor’un bizim gibi zor yollardan geçerek ve farklı reaksiyonlar göstererek kendilerini üst liglere attıkları gibi bizler de artık profesyonel liglere dönmek istiyoruz. İzmirsporumuzu hızlandırılmış lig statüsünde 11 yıllık aranın ardından Misli.com 3. Lig’e çıkartabileceğimize inancımız tam. Teknik ekip ve oyuncu grubumuzu bu doğrultuda motive ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız transferler ve yapacak olduğumuz transferler zaten 3. Lig’i ne kadar çok arzuladığımızın göstergesidir. Bu ligde yıldız statüsünde yer alan dosta güven, düşmana korku salan oyuncuları kadromuza kattık. Asıl önemli olan altyapımızdan genç yeteneklerimiz de bizlerle birlikte bu yolda yürüyor. önümüzdeki yıllarda öz kaynaklarımızı tıpkı geçmişte olduğu gibi Türk futboluna ve milli takımlara yeniden armağan etmek istiyoruz. İzmirspor’un tek hedefi kulübün ekonomik gelir elde etmesi değildir, olmamalıdır da. Kulübün yarışmacı olarak taraftarına ve camiasına hissettirdiği duygular çok önemlidir ” dedi. Özefe, “İzmirspor’un genlerinde hem yetiştirici hem yarışmacı bir kulüp olması var. Metin Oktay, Özcan Altuğ, Bülent Buda, Tarık Gençay gibi değerleri Türk futboluna armağan etmiş bir kulüpten bahsediyoruz. Bu isimlerle Milli takımları rezerv ederken bir taraftan da Süper ligin ilk golünü atıp ilk galibiyetini alan 10 yıl üst üste Süper ligde yarışmış bir kulübüz.. Burdana aldığımız güçle geleceğe dönük projeleri hayata geçirmek için buradayız. Bu sezon kadromuza katılan kaptanlar Tolga Çavdar ve Uğur Özvardar İzmirspor’da profesyonel olup yıllarca üst liglerde ülke futboluna hizmet edip bu proje için geri dönen isimler.. Kendileri kadrodaki genç oyunculara İzmirspor’u anlatan onlara örnek olan profiller ” diye konuştu.

İzmirspor doğal favoridir

İzmirspor’u yeniden ayağa kaldırmak istediklerine vurgu yapan Özefe, “Bir kıvılcım bekleyen camiaya, medyayı haber yaparken heyecanlandıracak bir oluşumun içindeyiz. Benim spor ekonomisti olmamı sağlayan da futbol sevgisidir. Belki spor ekonomisti olarak bir çok kulüpte görev alabilirsiniz, yeni kurulan yapılarda yer alabilirsiniz ama ben taraftarı olduğum semtinde yetiştiğim kulüple “Efsanenin geri dönüşü”nü insanlara anlatmak için bu göreve soyundu. .Yani bu aslında bir bakıma bir dava… 1 yıldır profesyonel lige adım atmak için mücadele veriyoruz. Dileyenin katılıp dilemeyenin katılmaması gibi federasyonun almış olduğu karar var. İzmirspor 98 yıllık tarihinde bulunduğu her ligde mücadele etmiş. İzmirspor’un lige katılmama gibi bir lüksü olamaz. Tarih olarak bu ligin en büyük kulübüysek bu liginde doğal favorisiyiz. Önemli olan sadece 3. Lig’e çıkmak değil. Kulübün genlerinde olan futbol iklimini yeniden geri getirmek. Uzun yıllar üzerimizde dolaşan kara bulutları dağıtmak ve kadro yapısından idari yapısına kadar değişime girmek zorundayız. Bugün dünya kulüplerinin başvurduğu belli başlı futbol sistemleri belli başlı teknolojilerin uygulandığı yenilikler var. Manchester City, Bayern Münih ve benim üniversitesinde okuduğum Real Madrid gibi kulüplerin modern sistemlerinde astrofizik, veri analiz okuma gibi yöntemleri var. Bunlarla ilgili kurulan birimleri var. Biz de bir astrofizik ve veri analiz birimi kuruyoruz. Başta Spor Bakanlığı olmak üzere birçok kurumun dikkatini çekecek bir proje olarak görüyorum. Spor yöneticiliği alanında eksiklerimiz var. İzmirspor, Türkiye’de spor okullarını açan ilk kulüp. İlkleri başaran bir kulübün yine yeni ilklere imza atması gerekiyor. Bunun için var gücümüzle çalışacağız. Sporcu satın almaktan ziyade sporcu yetiştirmektir önemli olan. Kaliteli futbolcular, donanımlı futbolcular yetiştirmek ilk görevimiz. Futbolcunun sosyoekonomik, sosyopolitik ve özellikle eğitimli olması en büyük arzumuz. Günü kurtarma peşinde olan yöneticilerle Türk futbolunun geldiği noktayı hepimiz görüyoruz. O yüzden yöneticileri de kendimiz yetiştirmeliyiz.

İzmirspor camiası tarihi, kültürü ve genleri itibariyle yeniliklere açık olduğu kadar camiaamızın eleştiri kabiliyeti de oscar ödüllerindeki eleştiri kadar kuvvetli. Acımasızca ve yıldırıcı düzeyde. Doğru olmayan, çözüm önermeyen eleştiriler karşısında amatöre hapsolmuş bir durumdayız. Artık bu futbol ikliminde yıkıcı değil de yapıcı olmak zorundayız. Bu tarz eylemlerle yönetici 5 yıllık planla geliyor 5 ay sonra ağır eleştiriler sonrası bırakıp gidiyor. Burada önemli olan vazgeçmemek projenin arkasında durmak..Bu sezondan bağımsız olarak İzmirspor’da birçok şeyi değiştireceğiz. İzmirspor’da ülke sporunun yarınları için imaj değişikliği başlayacak. İzmirspor bu misyonu üstlenecek. Bayern Münih’in kurumsal yapısı örnek aldığım bir yapı..değerlerğnden vazgeçmeden çağdaş uygulamaları hayata geçiriyorlar.. Biz de bizim kendi futbol kültürümüze uygun olan örnekler gibi kurumsallaşacağız” ifadelerini kullandı.

Nitelikli bir kadroyuz

Özefe, “Göreve geldiğimiz 20 Mart itibariyle çalışmalarımızı her an lig başlayacakmış gibi yaptık. Vedat Akbuğday Hocamızın tecrübesine ve bilgisine çok güveniyoruz. Camianın duayen isimlerinden olması çok önemli ve güzel bir durum.. Teknik ekibinde yer alan Kenan Yeşil akademik teknik profil olarak harika bir potansiyel.. Bugün Nagelsman 25 milyon Euroya Bayern Münih’in başına geçti.. Demek ki teknik direktöre de bonservis verilebiliyormuş.. Kenan Hocamızı da İyi bir bonservisle süper lige ya da Avrupa liglerinde gönderirsek şaşırmayın 🙂 yine geleceğin iyi teknik direktörlerinden olacağını düşündüğümüz futboculuğuyla ve karakteriyle İzmir futbolunda ve oynadığı diğer kulüplerde iz bırakmış ve iyi bir İzmirsporlu olan Ahmet Yakak da teknik ekipte yer alan bir isim.. Alt yapımızda görev yapan Koray İçten gibi Hasan Kostak gibi isimler de üst liglerde görev alabilecek potansiyeller..Oyunculara değinecek olursak orada analitik bir düşünce içerisine girdik. öz kaynağımızdan A Takım’a dahil ettiğimiz 12 oyuncumuz var. 12 oyuncunun yanında geçen seneden devam eden 3 oyuncumuz var ki geçen sene 8’de 8 yapan bir İzmirspor izlemiştik. İzmirspor’da yetişmiş Tolga Çavdar gibi Uğur Özvardar gibi bu kulübün kültürünü iyi bilen, profesyonel liglerde uzun yıllar mücadele etmiş olan bu iki ismi kadromuza dahil ettik. Bunun yanı sıra SAL’dan BAL’a çıktığımız zaman takımımızın yıldız oyuncusu, Altay ile Göztepe formalarını giymiş Kubilay Baktır’ı bu sene takıma geri döndürdük.Bu sezon herkes Kubilay’ın nasıl bir yıldız olduğunu görecek.. Onunla beraber 7 sene Başakşehir alt yaş kategorilerinde forma giymiş Murat Turan’ı İstanbul’un köklü takımlarından Vefa’ dan transfer ettik. Göztepe taraftarlarının bir dönem sevgilisi olmuş, gerek golleri gerek karakteriyle nam salmış Recep Gayık yine takımımıza katılan önemli transferlerimizden biri oldu.. Bucaspor’da uzun yıllar kalecilik yapan Engin Kaya kaleci olarak takımımıza katıldı. Yine Bucaspor dan Samet Emre Temel, Ömer Yılmaz da takımımıza katıldı. . İzmirspor’da yetişen ve Bal da yıldız statüsünde izlediğimiz Emre Dinarlı’yı da tekrar takıma kazandırdık ve bu sezon üst ligler seviyesinde beklenen çıkışı yapacağını düşünüyoruz.. Mert Kavlak, Gencay Aykan, Emirhan Özkan gibi genç yetenekleri de transfer ettik. Toplamda 13 oyuncu transfer etmiş olduk. Yıldız statüsünde 3 isim daha alacağız. 27 kişilik bir kadroyla yola çıkacağız. Şovanist transfer peşinde koşmadık. Önemli olan bu ligi bilen oyuncuları bir araya getirmek. Hedefimize çok daha çabuk ulaşalım istiyoruz. Teknik ekibimizin ve oyuncu grubumuzun bir üst lige inancı tam” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kategoriler
Spor

Pandemi Döneminde Bisikletin Önemi Arttı

Pandemi döneminde, özel ve toplu taşıma araçlarında korona virüsünün bulaşma riski sebebi ile önemi daha fazla artan bisiklet, koronasız ulaşım aracı olma özelliğini artırdı.

Hareketsiz yaşayan ve spor yapmayan insanları, pek çok sağlık sorunu beklemektedir. Bisiklet, hareketli bir yaşam sürerek sağlıklı kalmak isteyenlerin de tercih ettiği bir ulaşım ve spor aracıdır.

Kayseri’nin Develi İlçesinde faaliyet gösteren Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasını ve günlük yaşamın bir öğesi haline getirilmesini istiyor. Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü başkanı Aslı Azman, amaçlarının bisiklet kullanımını artırmak ve sporcusu yetiştirmek olduğunu, bu sebeple bisiklet antrenörü Ersin Ersoy hocanın gözetiminde antrenmanlarının devam ettiğini belirtti. Siz de sağlıklı ve hareketsizliğe bağlı sağlık sorunlarından uzak bir yaşam istiyorsanız, pedallardan ayrı kalmayın. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kategoriler
Spor

Sistem Hastanesi, Miy Hentbol’a Sağlık Sponsoru Oldu

Türkiye Erkekler Hentbol 1.Liginde mücadele eden Mersin İdman Yurdu Hentbol Spor Kulübüne, Özel Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi sağlık sponsoru oldu.

Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve Çocuk Sağlığı, Hastalıkları Uzmanı Dr. Esat Yılgör, Pazarlama ve İş Geliştirme Yöneticisi Tufan Yavuz, ,Yönetim Asistanı Tuğba Özarslan’ın hazır bulunduğu sponsorluk anlaşmasında, Mersin İdman Yurdu Hentbol Spor Kulübü Başkanı Abdullah Öztürkmen ve Başkan Yardımcısı Mustafa Ercan’da hazır bulundu.

Bir yıl boyunca sporcuların sağlıkları ile ilgili destek verecek olan Mersin Sistem Cerrahi Tıp Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Yılgör, “Her zaman sporcularımızın yanındayız. Onların sağlıkları için elimizden geleni yapacağız. Yeter ki sporcularımız sağlıklı olsun ve başarılarına devam etsin” dedi. Mersin İdman Yurdu Spor Kulübü Başkan yardımcısı ve Kulübün basın sözcüsü Mustafa Ercan’da, desteklerinden dolayı Yılgör’e teşekkür ederken, Mersin İdman Yurdu Hentbol Spor Kulübünün formasını da hediye etti. Konuşmaların ardından sözleşmeler imzalandı. (BSHA)

Kaynak: BSHA (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kategoriler
Spor

Şair Dervişoğlu, Çbk’nın Genç Yıldızları İle Buluştu

MERSİN’de, yazdığı ‘Ruhuma Mektuplar’ isimli şiir kitabının satışından elde ettiği gelir ile öğrencilere tablet bilgisayar hediye eden İş İnsanı-Şair Sait Dervişoğlu, Mersin Yenişehir Belediyesi Çukurova Basketbol Kulübü’nün (ÇBK) tesislerini ziyaret ederek, altyapıdaki basketbolcularla buluştu.

Genel Koordinatör Ender Ünlü tarafından tesis ve kulübe ilişkin bilgiler verilen Dervişoğlu, alt yapı takımının antrenmanını da ziyaret etti. Genç basketbolcularla kısa bir saohbet gerçekleştiren Dervişoğlu, “Sizler bizim aydınlık yarınlarımızsınız. Sizlerin başırısı bizim mutluluğumuz olacaktır. Çıktığınız bu yolda başarılı olacağınıza inancım tam. Ailelerinizi, sizleri ve gelişiminize katkı koyan kulüp çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi. Dervişoğlu, Ünlü ile ÇBK Altyapı Koordinatörü Halil Demirbilek’e imzalı kitabını hediye etti. (BSHA)

Kaynak: BSHA (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kategoriler
Spor

“Sponsorluklara Hız Kesmeden Devam Edeceğiz”

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (covid-19) salgını ulusal ve uluslararası düzeyde birçok organizasyonun iptal edilmesi veya ertelenmesine neden oldu. Bu durum, yaklaşık 756 milyar dolar büyüklüğündeki spor ekonomisini de derinden etkiledi.  Salgın sürecine rağmen Türk sporuna ve sporcusuna desteğini hız kesmeden sürdüren HDI Sigorta ise 22 şehirden 7 farklı branşta, 41 kulübe ve 3 bireysel sporcuya destek oluyor.  HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, pandemi nedeniyle kulüplerin büyük gelir kaybına uğradığını belirtirken,  ‘’Sponsorluk desteklerimizi bütçelerimiz elverdiği sürece devam ettirme niyetindeyiz. Yeni piyasaya sunduğumuz Taraftar Poliçesi ile de taraftarlar takımlarına destek olabilecek” dedi.

Çağın felaketi olarak adlandırılan koronavirüs salgını birçok sektörün yanı sıra spor endüstrisini de olumsuz etkiledi. Kimi futbol ligleri iptal edilirken; 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Avrupa Futbol Şampiyonaları gibi üst düzey organizasyonlar da ertelendi. Kulüplerin, seyirci gelirleri büyük oranda düşerken, birçok sponsorluk anlaşması da askıya alındı. Oysa büyüklüğü milyar dolarlarla ifade edilen sektörün itici gücünü sponsorluklar oluşturuyor. Öyle ki 2027 yılına kadar 89 milyar dolara ulaşması beklenen küresel sponsorluk pazarında harcamaların yüzde 70’i spor faaliyetlerine gidiyor.

‘’Sporun Birleştirici Gücüne İnanıyoruz’’

Son yıllarda Türk sporuna verdiği desteklerle adından söz ettiren HDI Sigorta ise pandemi sürecine rağmen spor sponsorluklarına ara vermeden devam ediyor. Spor takviminde büyük hasar yaratan salgın nedeniyle sporcuların ve kulüplerin büyük kayıplar yaşadığının altını çizen HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, ‘’Biz de bu durumu göz önünde bulundurarak desteğimizi çekmek yerine elimizden geldiğince devam ettirmeyi hedefliyoruz. Çünkü sporun birleştirici gücüne ve sağlıklı, mutlu, toplum bilinci yüksek nesiller yetiştirilmesindeki etkisine inanıyoruz. Böylesine maddi, manevi desteklere açık, desteklerin doğrudan yerini bulduğu bir alanda herkesin elinden geleni yapması gerektiği düşüncesindeyiz” dedi.

Sponsorluğu Reklam Olarak Görmüyoruz

‘’Sponsorluk faaliyetlerimizi yalnızca reklam ve bilinirlik çalışmaları olarak görmüyoruz’’ diyen Hancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Mümkün olduğunca fazla gencimizin spora yönelmesine olanak sağlamak ve yine mümkün olduğunca kadın sporcumuzun önündeki maddi engelleri aşmak istiyoruz. Çünkü spora verilen desteğin altında büyük anlamlar yatıyor. Bu amaç doğrultusunda yalnızca popüler takım ve branşlara yönelmek yerine elimizden geldiğince çok farklı branş ve takıma dokunmaya çalışıyoruz.”

Taraftar Poliçesi ile Takımlarına Destek Oluyorlar

Tutku ile bağlı oldukları kulüplerinin iyi günde kötü günde daima yanında olmak isteyen taraftarlar, bu dönemde seyirci olarak saha içinde veremedikleri desteği markalar tarafından geliştirilen çeşitli projelere katılarak veriyor. Birlik beraberliğin en üst düzeye çıktığı bu süreçte ‘kulüp – taraftar’ dayanışmasını taraftar poliçeleri ile desteklediklerini vurgulayan Hancıoğlu, “Gelir paylaşımlı bu proje ile taraftarlar cep telefonlarını beklenmedik kazalara karşı güvence altına alırken kulüplerine de katkı sağlayabilecekler” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kategoriler
Spor

Olimpiyatlar, Pandemi Gölgesinde Kaldı

Tarihinde ilk kez geçen sene ertelenen Olimpiyatlar, 23 Temmuz 2021’de Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılacak.

Geçmişte ‘Olimpiyatlara 100 gün’ geri sayımlarının genel bir teması vardı. Ancak dünya korona virüs salgınıyla savaşırken, olimpiyatlar pandeminin gölgesinde kaldı. Anketlere göre; Japonların yaklaşık yüzde 70’i oyunların yapılmasını istemiyor.

2020’de yakılan Olimpiyat meşalesi, pandemi sebebiyle tarihinde ilk kez ertelemeyle, bir yıl boyunca bekletildiği Japonya’ya gitti. Dünyada pek çok insan için çok önemli olan ve dört yılda bir yapılan olimpiyatlar, pandemi sebebiyle bu kez 5 yılın ardından yapılıyor.

Olimpiyatlara denizaşırı seyirci kabul edilmeyecek. Ülke içerisinden kabul edilecek seyirci sayısına ise henüz karar verilmedi. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kategoriler
Spor

Göztepe’ye Sosyal Medya Paylaşımı Nedeniyle Para Cezası Verildi

Göztepe Spor Kulübü, Rizespor ile karşılaştığı müsabaka ardından sosyal medyada “Görevli olarak geldi, görevini yaptı ve gitti.” yazan arka planında düdük olan bir görsel paylaştı. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) paylaşım nedeniyle Göztepe’ye 100 bin TL ceza verdi.

Kulüp başkanı Mehmet Sepil’de açıklamalarından dolayı 24 bin TL ceza aldı. İdareci Talat Papatya da açıklamaları nedeniyle 36 bin TL ceza aldı. Maçı 3-2 mağlup bitiren Göztepe skordan dolayı hakemi sorumlu tuttu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kategoriler
Spor

AXA Sigorta Efeler Ligi’nde 19. Hafta Başladı

AXA Sigorta Efeler Ligi’nde 19. Hafta, bugün oynanan Spor Toto – Sorgun Belediye maçıyla başladı. TVF Başkent Voleybol Salonu’nda oynanan maçın galibi 23-25, 25-10, 25-17 ve 25-15’lik setlerle 3-1 ev sahibi Spor Toto oldu. AXA Sigorta Efeler Ligi’nde 19. Hafta, yarın oynanacak Arkas Spor- Solhan Spor maçıyla sona erecek. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak: BSHA (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)