Ekonomi

Citrix, Kadınlar İçin Çok Kültürlülük Anlamında Çalışılacak En İyi Şirketler Arasında Gösterildi

Citrix, Seramount tarafından belirlenen “2021 Çok Kültürlü Kadınlar İçin En İyi Şirketler” listesine seçildi. Bu onur, Amerika Birleşik Devletleri’nde çok kültürlü kadınları istihdam etme, elde tutma ve terfi ettirme konularında en iyi uygulamaları oluşturan ve kullanan şirketlere veriliyor.  

2003 yılından bu yana Seramount firması tarafından gerçekleştirilen Multicultural (Çok Kültürlü) Kadınlar İçin En İyi Şirketler araştırması, şirketlerin çok kültürlü kadınları katılım sağlama ve iş pozisyonlarında yükselme konularında teşvik eden kültürler yaratmaya yönelik kaydettikleri ilerlemeyi takip ediyor.

Bu girişime gösterilen katılım yıldan yıla 19’luk bir artış göstererek son beş yılda 358 oranında arttı. Seramount’s Insights ekibi bu artışı, beyaz olmayan kadınları istihdam etmeye ve terfi ettirmeye yönelik artan ilginin yanı sıra soru türlerindeki, özellikle de kadınların her soruya ilişkin özel olarak yaptığı değerlendirmelerdeki iyileşmeye bağlıyor.

Citrix Başkan Yardımcısı ve Çalışanlardan Sorumlu Üst Düzey Yöneticisi Donna Kimmel şunları söylüyor: “Citrix’te kadınların anlamlı katkılarda bulunup başarılı olabilecekleri bir çalışma ortamı yaratmayı amaçlıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda kadınlara hem profesyonel hem de kişisel hayatlarında ilerleyebilmeleri için çeşitli, kapsayıcı ve adil fırsatlar sağlamak üzere anlamlı adımlar attık. Gösterdiğimiz çabalar için Seramount tarafından takdir edilmiş olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Bu yılın Çok Kültürlü Kadınlar İçin En İyi Şirketler raporundaki temel bulgular arasında şunlar yer alıyor:

  • Kıdemli liderlerle resmi sponsorluk, çok kültürlü kadınları ileriye taşımanın en önemli yollarından biri. 2021 kazananlarının 68’i (kazanamayanların 18’ine karşılık) resmi sponsorluk, 61’i de (kazanamayanların 14’üne karşılık) sponsorlara ve/veya sponsorluk alan kadınlara kültürel yeterlilik eğitimi sunuyor. Mentorluğun çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık bakış açısıyla gerçekleştirilmesi de çok önemli.

 

  • 2021 yılının kazanan şirketlerinin 75’i, (kazanamayanların 45’ine karşılık) ırkçılık karşıtı özel eğitimlere sahip. 2021 kazananlarının 65’inde CEO’lar, (kazanamayanların 45’ine karşılık) ırkçılık hakkında düzenlenen tartışmalara öncülük ediyor; 89’u ise (kazanamayanların 57’sine karşılık) ırkçılık kaynaklı travmaları ele almak için özel programlara sahip.
  Türkiye'nin en büyük şirketlerinden özdilek holding ilk 500'de

 

  • Hesap verebilirlik ve liderlik katılımı, çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık hedeflerini ilerletmede kritik öneme sahip. 2021 yılının kazanan şirketlerinin 95’i (kazanamayanların 43’üne karşılık), yıllık performans değerlendirmelerinin bir parçası olarak çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılıktan yöneticileri sorumlu tutuyor. Ayrıca kazanan şirketlerin 75’inde (kazanamayanların 20’sine karşılık) çeşitlilik hedefleriyle ilişkili yönetim ücretlerini CEO’lar denetliyor ya da onaylıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı