Kategoriler
Sağlık

Bakanlıktan 4. Doz Kararı

Sağlık Bakanlığı 4. doz kararı aldı. Sağlık çalışanları ve öncelikle gruplar için 4. doz aşı randevuları açılmaya başlandı. Dördüncü doz, üçüncü dozdan 21 gün sonrasında sağlık personeli ve 60 yaş üzerine tanımlandı. Ayrıca 15 yaş üzeri herkes ve 12 yaş üzeri kronik hastalığı olanlar da vurulabilecek.

Ege Üniversitesi Hastanesinden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof.dr. Zafer Kurugöl, Türkiye’de 19 milyon kişinin aşısız olmasının asıl sorun olduğuna dikkat çekti. Dr. Kurugöl, “Öncelikle 19 milyon kişinin aşılanması gerekiyor. Bir kişiye 4 değil, 40 doz dahi yapılsa yine hastalık buluşma riski var. Türkiye’de aşılanma hızlıca tamamlanmazsa yeni bir varyant çıkıp bizleri hasta edebilir” uyarısında bulundu.

Gazeteci Yazar Uğur Dündar da, sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu, “Sağlık Bakanlığı,2 doz Sinovac aşısı olanlara 2.doz BioNTech aşı olmalarını önerdi.Böylece Sinovac’ın Covid-19’a etkisizliği tescillendi. Yetersiz veriyle Sinovac’ın yüzde 91 oranında koruyucu olduğunu açıklayan Prof.Dr.Serhat Ünal, Türk Tabipler Birliği’nce soruşturulmalıdır” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)  

Kaynak: BSHA (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Bakandan Flaş Açıklamada, "Aşı Üretiminde Aksama Var..."