Kültür & Sanat

7. Balkan Panorama Film Festivali’nde Sarı Şemsiye Ödülü için uluslararası dallarda yarışacak filmler açıklandı

27 Eylül – 03 Ekim 2021 tarihleri arasında Buca Belediyesi’nin himayesinde ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla İzmir’de gerçekleşecek olan 7. Balkan Panorama Film Festivali’nde yarışacak filmler festivalin resmi sitesinde açıklandı. Yarışma ve yarışma dışı program başvuruları festivalin resmi sitesi üzerinden 12 Nisan – 23 Mayıs 2021 tarihleri arasında online ve ücretsiz olarak yapılmıştı.  16 Balkan ülkesinden başvuruları kabul eden festival yoğun ilgiyle karşılandı. 106 yabancı uzun metraj film, 472 yabancı kısa metraj film, 19 yerli uzun metraj ve 135 yerli kısa metraj film başvuruda bulunarak, toplamda 732 filmin başvurusu alındı. Altı kişiden oluşan ön jüri yaptığı değerlendirme sonucunda 7. Balkan Panorama Film Festivali’nde Sarı Şemsiye Ödülü için Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışmasında 4 dalda yarışacak (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu) filmleri belirledi:

 

 

#BPFF2021 SARI ŞEMSİYE

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

(25.000 ₺)

 

 

SON RAPOR (2020)

FINAL REPORT

Yön. Istvan Szabo

  •  

 

SORUN DEĞİL (2020)

THAT’S ALL OK

Yön. Alessandro Riccardi

İTALYA

 

SANREMO (2020)

SANREMO

Yön. Miroslav Mandic

SLOVENYA

 

YAŞAYAN ADAM (2020)

THE LIVING MAN

Yön. Oleg Novkovic

SIRBİSTAN

 

İKİ ASLANIN VENEDİK YOLCULUĞU (2020)

TWO LIONS TO VENICE

Yön. Jonid Jorgji

ARNAVUTLUK

 

 

 

Ön jürinin değerlendirmesi sonucunda 7. Balkan Panorama Film Festivali’nde Sarı Şemsiye Ödülü için Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışmasında yer alacak yedi film belirlemiştir:

 

 

#BPFF2021 SARI ŞEMSİYE

ULUSLARARASI KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

(5.000 ₺)

 

NEDEN DANS ETMİYORSUNUZ? (2021)

WHY DON’T YOU DANCE?

Yön. Isidora Ratkovic

BOSNA HERSEK

 

BASİT BİR HAYAT (2021)

  Girişimcilerin Yol Haritası Girişim Yolculuğu Kitabı Çıktı

A SIMPLE LIFE

Yön. Danielle Zorbas

YUNANİSTAN

 

HER ŞEY YERLİ YERİNDE (2020)

EVERYTHING IN IT’S RIGHT PLACE

Yön. Nikola Stojanovic

SIRBİSTAN

 

YILAN (2020)

SNAKE

Yön. Andrey Volkashin

KUZEY MAKEDONYA

 

OBRAD (2020)

OBRAD

Yön. Branislav Milatovic

KARADAĞ

 

AYNI ÇATI ALTINDA (2020)

UNDER THE SAME ROOF

Yön. Simeon Tsonchev

BULGARİSTAN

 

ELVEDA VESNA (2020)

VESNA GOODBYE

Yön. Sara Kern

SLOVENYA

 

 

Yarışmaların kazananları yukarıda belirtilen para ödülü ve Sarı Şemsiye ödül heykelciği ile ödüllendirilecektir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı