Kültür & Sanat

25 Özel Öneri, 25 Bitki Çayı, 25 Sağlıklı Tarif, 25 Aromatik Yağ

Günün stresinden uzaklaşmak, daha enerjik bir bedene sahip olmak,  kaliteli uykuya hazırlanmak için kolay uygulanabilir öneriler!

 

Dantel perde pencereden gelen yaz esintisinde hafifçe salınırken, öğleden sonranın rehaveti geçmeye başlar. Mutfaktan gelen pekmezli, tereyağlı, süt kaymaklı, armutlu tartın kokusu, ıhlamurlu, karanfilli çayın kokusuyla karışır. Kavak ağacına toplaşmış serçeler coşar. Odada bir lavanta, gül kokusu… Çaylar kırmızı karanfilli porselen fincanlara konurken, bir dostla, ahbapla evin en sakin, loş yerine çekilirsiniz. Bir gün daha geride kalıp akşama hazırlanırken, kaygı, öfke bizden uzakta, bir huzur, bir sükûn parçasıdır ikindi…

 

İkindi, bu tadına doyulmaz romantikliğinin yanında sağlığımız açısından da büyük önem arz eder. Çünkü bedenimizin mükemmel bir ritmi vardır ve her saatin beden için anlamı ayrıdır. Bedenimizin gün içindeki 24 saatlik ritminde, özellikle kronik hastalıklar açısından kritik öneme sahip hormonlar dalgalanmalar gösterir. Bu hormonlardan biri de stres hormonu olan kortizoldür. Özellikle kronik stres durumunda böbreküstü bezinden kontrolsüz ve yüksek miktarda kortizol salınır. Ve ne yazık ki kortizol kanımızda uzun süre yüksek miktarlarda kaldığında artık bizi tehdit etmeye başlar. Kan basıncımızı yükseltir, kilo almamıza neden olur, mide ve bağırsak şikâyetlerine yol açar, cildimizin yapısını bozar, bizleri şeker hastası yapar. Kronik iltihap sürecini tetikleyerek bedenimizdeki hemen her sistemi bozar, bağışıklık sistemimizi zayıflatır… Kortizol kanımızda sabah saatlerinde en yüksek seviyelerdedir. Ve normal olarak ikindide stres hormonumuz sabah saatlerine göre azalır ve gece saatlerinde en düşük seviyelerine ulaşır.

 

İşte bu kitabın yazılma amacı tam da budur. O güzelim ikindi vaktine özel öneri, bitki çayı, yemek tarifleri ve aromatik yağlarla vücudun ‘normal’ ritmine yardımcı olmak, onu desteklemektir. Çünkü bu sağlandığında sizi başka güzellikler bekler:

  • Daha enerjik ve canlı bir bedene sahip olursunuz, konsantrasyonunuz artar.

  • Kas gücünüz artar, enerjiniz tazelenir, akşama yorgun girmezsiniz.

  • Günün o zamana kadarki stresinden uzaklaşırsınız.

  • Duygusal açıdan daha dingin, sakin ve huzurlu; kaliteli bir uyku için kendinizi hazır hissedersiniz.

  • Özetle sağlık ikindiyle geliverir!

  Peter Pan ve Varolmayan Ülke” müzikali 23 Nisan’da prömiyerini gerçekleştirdi!

 

 

Uzm. Dr. Aslıcan Çakkalkurt

1979 yılında İstanbul’da doğdu. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Ardından sağlıkta yönetim ve sosyal sorunların çözümüne ilgi duyarak Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdi.

Mesleğine klinik bir uzmanlık alanı ile devam etmeyi seçti, İstanbul Tıp Fakültesi’nde Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp alanlarında uzmanlık eğitimini tamamladı. 

Uzmanlık eğitimi sonrasında Profesyonel Medikal Koçluk eğitimi aldı.  Bu eğitim kendisine mesleğini yaparken yepyeni bir bakış açısı kazandırdı; hasta-hastalık-tedavi üçgeninin çok daha ötesine bakabilmesi için yeni bir kapı açtı. 

Mesleki uygulamalarında fiziksel, duygusal ve zihinsel bedenimize bütüncül yaklaşımı temel aldı. Sağlık Bakanlığı’nın hekimlere yönelik uyguladığı fitoterapi eğitim programını tamamlayan Türkiye’nin ilk fitoterapi uzmanı hekimlerinden biridir. Tamamlayıcı tıp konusuna büyük ilgi duyuyor. 

Ozon tedavisi, kupa terapi ve refleksoloji eğitimleri ile bu alanda kendini geliştirmeye devam etti. 

Halen Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Hiperbarik Tıp alanında çalışmalarına devam etmekte ve hastalarına basınç altında oksijen tedavisi uygulamaktadır. Hasta ve danışanlarının tedavi ve takip süreçlerinde beslenme ve stres yönetimi konularına özellikle önem vermektedir. Sağlıklı beslenmeye olan ilgisini Profesyonel Şeflik eğitimi ile birleştirerek beslenme reçeteleri düzenlemektedir. 

Sağlığa, iyiliğe ve şifaya olan inancıyla çalışmaya, öğrenmeye ve üretmeye devam ediyor…

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Haber